Theekoepels en tuinhuizen in de Vechtstreek - Overvloed & welbehagen
OverzichtTheekoepels en tuinhuizen in de Vechtstreek – Overvloed & welbehagen van Wim Meulenkamp beschrijft de geschiedenis en betekenis van theekoepels en tuinhuizen langs de Vechtstreek.
Het boek laat zien hoe welgestelde stedelingen vanaf de zeventiende eeuw buitenplaatsen langs de Vecht aanlegden als toevluchtsoord voor rust en ontspanning. Theekoepels en tuinhuizen vormden daarin belangrijke elementen: kleine, vaak sierlijke gebouwen waar men kon genieten van uitzicht, gezelschap en natuur.
Meulenkamp bespreekt de architectuur, ligging en functies van deze bouwwerken. Ze waren niet alleen praktisch, maar ook statussymbolen die rijkdom en smaak uitdrukten. Veel koepels werden strategisch geplaatst aan het water of in tuinen met zorgvuldig ontworpen zichtlijnen.
Daarnaast gaat het boek in op de sociale en culturele context van het buitenleven, zoals het ontvangen van gasten, theedrinken en recreatie. Ook wordt aandacht besteed aan het behoud en de restauratie van deze historische objecten.
Met foto’s en beschrijvingen biedt het werk een sfeervol beeld van een luxe levensstijl en laat het zien hoe natuur, architectuur en cultuur samenkwamen in de Vechtstreek.