Het dagelijks leven - 100 kunstwerken van en voor een honderdjarige
OverzichtHet dagelijks leven – 100 kunstwerken van en voor een honderdjarige is een bijzonder jubileumboek dat werd uitgebracht ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van AHOLD. In plaats van een traditionele bedrijfsbiografie koos AHOLD voor een kunstproject dat het alledaagse leven — het domein waarin supermarkten, winkels en consumenten elkaar dagelijks ontmoeten — centraal stelt. Het boek bevat honderd kunstwerken die speciaal zijn geselecteerd of gemaakt om de rijkdom, schoonheid en diversiteit van het dagelijkse bestaan te verbeelden.
De kunstwerken variëren van schilderijen, grafiek en fotografie tot sculpturen en toegepaste kunst. Ze tonen scènes van wonen, werken, winkelen, eten, koken en samenleven, vaak met een humoristische, ontroerende of verrassende invalshoek. Daarmee weerspiegelen ze niet alleen de wereld van producten en consumptie, maar ook de menselijke ervaringen en rituelen die eraan verbonden zijn. Het boek illustreert hoe ‘het gewone’ in kunst een bron van inspiratie, herkenning en reflectie kan worden.
Naast de visuele component geeft het boek context over de kunstenaars, de herkomst van de werken en de manier waarop AHOLD door de decennia heen opereerde binnen het dagelijks leven van Nederlanders. Niet door bedrijfsstatistieken of historische schetsen centraal te stellen, maar door kunst als lens te gebruiken om te laten zien hoe de samenleving veranderde en hoe het begrip “dagelijks leven” zich ontwikkelde.
De honderd kunstwerken samen vormen een mozaïek van een eeuw sociale geschiedenis: van huiselijkheid tot modernisering, van ambacht tot massaproductie, van buurtwinkel tot supermarktketen. Het boek viert daarmee zowel het honderdjarig bestaan van AHOLD als het culturele en menselijke fundament waarop het bedrijf drijft: de wereld van alledag.
Het dagelijks leven is zo een kunstboek, een tijdsdocument en een eerbetoon aan de schoonheid van het gewone.